РІШЕННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ УЧАСТІ ДЛЯ ЗМІЦНЕННЯ ДЕМОКРАТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ

6.1 Приклад сервісу для взаємодії з молоддю

Зміст

У всіх прикладах кращих світових практик є спеціальні сервіси для молодих людей, як найбільш досвідченою категорії суспільства у використанні цифрових технологій. Як правило, це повинен бути окремий розділ на веб-сайті, як канал громадського впливу на прийняття рішень. Розробляти зміст і формат таких сервісів слід за прямої участі самої молоді. Популярними в міжнародній практиці є сервіси генерування молоддю ідей для обговорення і можливої ​​подальшої реалізації.

Окремі сервіси можуть бути присвячені різним аспектам життя молоді громади. При цьому важливо, щоб була можливість брати участь не тільки
окремим громадянам як суб’єктам участі, але і громадським об’єднанням, школам та іншим організаціям (крім політичних партій). Наприклад, важливо мати спеціалізовані сервіси з генерування ідей та ініціатив, які б дозволяли молодим людям легко вносити пропозиції, брати участь в їх обговоренні, впливати на них. Ідеї ​​повинні мати авторів, для чого рекомендується створити сервіс реєстрації, щоб тільки зареєстровані особи і організації могли висунути свою ідею або ініціативу (або увійти через соціальні мережі). Але перегляд і коментування, наприклад, можна робити і без реєстрації для залучення більшої кількості учасників. Також важливо створити привабливий інтерфейс і переконливу візуалізацію процесу генерування та обговорення ідей, з можливістю аргументованої згоди або незгоди. Таким чином, будуть досягатися наступні цілі:

  • підтримувати взаємодію і співробітництво між молоддю та владою, освітніми установами, організаціями або іншими суб’єктами;
  • висловлювати, обговорювати і враховувати думки молоді при прийнятті рішень;
  • надати молодим людям необмежену і рівну можливість, щоб їх запитували і чули;
  • дати молодим людям можливість стежити за долею запропонованих ними ідей і рішень.

Необхідно чітко сформулювати правила такого сервісу, що включає роз’яснення роботи сервісу, яка може бути надана допомога, які умови використання для організацій, які функції чату обговорення, як слід формулювати ідею і просувати її, як проводити опитування за висунутими ідеями, кому їх направляти для розгляду і т.д. Кожна висунута ідея буде автоматично відправлена контактній особі відповідальній за обробку ідей на сторінці. Контактна особа відповідає на ідею сама або направляє її для подальшої обробки. Як тільки ідею буде оброблено і відповідь отримано, інформацію про долю ідеї буде оновлено. Як тільки ідею буде оброблено і рішення або відповідь отримано, це фіксується разом з ідеєю. Оновлення інформації про рішення є важливим, щоб показати, ким і де було прийнято рішення. Сервіс повинен надавати можливість брати участь в чатах, які можна також використовувати в групах по певній темі. Наприклад, посадова особа громади, відповідальна за питання, може бути запрошено відповісти на питання. Всім учасникам сервісу слід мати свої власні сторінки, на яких буде показана основна інформація та контактні дані організації.

Подібні сервіси повинні використовуватися також як освітні та виховні інструменти, наприклад, для навчання демократії в школах підготовки (свого роду демократичний практикум) і в діяльності інших зацікавлених організацій, при професійному навчанні, підвищенні соціальних навичок і цифровий грамотності. Повинна бути забезпечена можливість створення банку даних з ідей та ініціатив і пошуку за ключовими словами і авторами.

Як випливає з цього прикладу, влада не в змозі створити своїми силами такий сервіс. Найкращим рішенням є співпраця з громадянським суспільством, яке може надавати функції модерування і надання іншої підтримки. Це може також бути окремий веб-сайт, але критично важливо, щоб він був інтегрований з сервісами веб-сайту. Для цього слід передбачити всі особливості такого співробітництва і взаємодії. Роль суспільства в цьому відношенні буде ключовою в забезпеченні успішності та ефективності сервісів.